Minoxidil, Transplantace nebo Mikropigmentace?
Pojďme si rozebrat základní otázku: Minoxidil, transplantace nebo mikropigmentace?
Vedlejší účinky Minoxidilu (Prophecia, Rogaine) jsou poměrně dobře známé a uživatelé Minoxidilu jsou zpravidla obeznámeni s faktem, že Minoxidil tvorbu nových vlasů skutečně podporuje, ale pouze po dobu, dokud je pravidelně užíván. Po vysazení všechny nově narostlé vlasy opět zmizí. V tomto smyslu Minoxidil není léčebný prostředek. Méně známý fakt je, že Minoxidil nepůsobí preventivně na ůbytek vlasů v čelní oblasti, nepodporuje tvorbu čelní vlasové linie a musí být kombinován s přípravkem Finasterid. Tato varianta je vhodná pro lidi, kteří jsou ochotni akceptovat dlouhodobé nebo dokonce celoživotní užívání přípravků s uváděnými vedlejšími účinky.
Další alternativou je transplantace vlasů. Odhlédneme-li od značné finanční zátěže, transplantace může být řešení pro zájemce s mírnou ztrátou vlasů. Tzv. dárcovská oblast na zadní části hlavy je dostatečně bohatá a doplnění hustoty do existujících vlasů působí přirozeně.
Ze střednědobého hlediska však lze očekávat, že s pokračující ztrátou vlasů a zmenšující se dárcovskou oblastí přestává být další transplantace řešením. V naší praxi se setkáváme se zákazníky po transplantaci, kteří se z uvedených důvodů rozhodli pro kombinaci s mikropigmentací.
Mikropigmentace vlasů je jediná alternativa pro ty, kteří nechtějí podstoupit transplantaci vlasů nebo užívat topické prostředky jako Minoxidil/Rogaine. Metoda Mikropigmentace vám dodá vzhled oholené hlavy plné vlasů, a dokonale zakryje holá místa po ztrátě vlasů. Mikro-tetování nemá vliv na přirozené folikuly, nemusíte se tedy obávat, že tetování váš úbytek vlasových kořínků zhorší. Pokud máte na temenu hlavy nějaký porost vlasů,
prokrvení pokožky mikrojehlou může růst vašich vlasů pouze stimulovat.
Studie ukazují vysokou míru spokojenosti mezi muži se ztrátou vlasů dosahující až 100% (Dhurat, 2017; Park, 2019). 80% dotazovaných bylo velice spokojeno se svojí mikropigmentací i po několika letech (Seyhan, 2021).
Nezbytným prvním krokem je radikální sestřih vlasů na 0 - 2 mm. U mnoha lidí toužících po změně vzhledu je však oholená hlava příliž radikální řešení, spojené s obavami z reakce okolí a se ztrátou navyklé představy o svém vzhledu. Tato psychologická bariéra se obtížně překonává. Odrostlé vlasy a oholené vlasy však kombinovat nelze. Zpravidla však obavy spojené se změnou kompenzuje nová čelní linka a sportovní vzhled.
Jeden z nejčastějších argumentů proti této metodě je fakt, že pigment v pokožce časem světlá a je tedy nutné čas od času barvu zvýraznit. Tomuto tématu se věnujeme podrobněji v sekci "Dotazy".
Další z výhrad je, že mikropigmentace není cítit na dotek jako skutečné vlasy, pokud je temeno zcela bez vlasů. Metoda mikropigmentace vám samozřejmě skutečné vlasy nenahradí, pouze dodává do pokožky barvivo, které nahrazuje přirozené barvivo ve vlasových folikulech a nahrazuje vzhled skutečných oholených vlasů. Lidé ve vašem okolí vám ale sahat na hlavu asi nebudou a v partnerském vztahu je dobré být v celé záležitosti otevřený. Vaše partnerka nebo manželka vaše důvody zcela jistě pochopí. Ženy vnímají kosmetické úpravy jako něco přirozeného a určitě vám budou fandit!